2 minute read

1.10. Język francuski

1.10. Język francuski

Autor scenariusza:

Advertisement

Katarzyna Sobańska

Adaptacja scenariusza do kształcenia zdalnego:

Barbara Muszyńska

Temat: Powtórzenie działu – w moim piórniku

Klasa: I

Czas trwania zajęć: 1 x 45 minut

Cele ucznia:

− wymienia nazwy przyborów szkolnych, − rozumie słownictwo ze słuchu i dzieli je według kategorii prawdziwe lub fałszywe, − odwzorowuje i buduje proste zdania do tematu, − potrafi dokonać samooceny, − umie zaśpiewać piosenkę o ulubionych przyborach szkolnych, − wie, że należy dbać o przybory szkolne.

Metody i techniki pracy:

TPR, wizualizacja słownictwa, prawda/fałsz, usłysz/zobacz i wybierz.

Formy pracy:

Praca zespołowa, praca indywidualna, praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

Płyta z piosenką, karty obrazkowe, magiczne pudełko, przybory szkolne, gra planszowa, kostki do gry, karty samooceny z emotikonami.

Opis przebiegu zajęć:

Rozgrzewka: wspólne śpiewanie piosenki powitalnej z elementami TPR.

Faza wstępna:

Nauczyciel informuje uczniów o tym, co będą dziś robić oraz omawia cele lekcji.

Bierze swój piórnik do ręki, otwiera go i pokazuje go uczniom na kamerze, wypowiadając zdania, które mogą być prawdziwe lub fałszywe. Zadaniem dzieci jest powtarzać tylko te zdania, które są prawdziwe (np. C’est un stylo).

Nauczyciel bierze magiczne pudełko ze szkolnymi przyborami. Tłumaczy, iż on wyjmie jeden przybór szkolny i nazwie go. Pokazuje, jak będzie wyglądało to ćwiczenie. Niestety w kształceniu zdalnym uczniowie nie będą mogli podejść do pudełka i wybrać przedmiotu.

Faza ćwiczeń I:

Nauczyciel pyta uczniów, jakie jeszcze mają przybory do nauki w domu lub jakie chcieliby mieć. Pyta, jak o nie dbają lub dbałyby. Następnie prosi o zrobienia zdjęcia biurka ucznia wraz z przyborami. Uczniowie wykonują zdjęcie telefonami. Mogą też po prostu pokazać swoje przybory na kamerze innym uczniom w klasie, gdyż niektórzy mogą się krępować pokazać swoje biurko. Nauczyciel, patrząc albo na obraz na kamerze, albo na zdjęcia – pyta dzieci: Qu’est-ce que c’est?

Faza ćwiczeń II:

Nauczyciel prosi uczniów o powstanie z krzeseł. Uczniowie będą maszerować w rytm nadany przez nauczyciela. Gdy ten wypowie wyraz – nazwę przedmiotu z piórnika, dzieci przyjmują pozę – wyobrażenie długopisu, linijki itp. Wszyscy uczniowie powinni mieć włączone kamerki podczas tego zadania.

Po chwili to dzieci naprzemiennie wyznaczają, jakie przedmioty mają przedstawić swoim ciałem pozostali koledzy.

Nauczyciel zaprasza uczniów do gry planszowej online. Przygotuj grę planszową, używając np. Flippity.net. Obejrzyj film – jak zrobić grę planszową online. Gra dotyczy słownictwa z lekcji. Uczniowie grają w grę. Mogą w nią również zagrać w domu po lekcjach.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel prosi, aby uczniowie powiedzieli, jakie umiejętności powtórzyli na dzisiejszej lekcji. Dzieci podnoszą rękę i wypowiadają się na ten temat.

Następnie nauczyciel rozdaje wszystkim karty samooceny z naklejkami (buźkami: uśmiechniętą, neutralną i smutną) i prosi o ich przyklejenie w odpowiednie miejsce w zeszycie, a następnie o przekazanie kart samooceny rodzicom. Nauczyciel nie zadaje pracy domowej.